PARAMARIBO – Zes maanden na het aantreden van de regering-Simons/Rusland blikt minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken,...

Internationale Handel en Samenwerking (BIS) terug op een intensieve en complexe start. In een internationale context die wordt gekenmerkt door geopolitieke spanningen, economische onzekerheid en concurrerende belangen, omschrijft de bewindsman het buitenlands beleid van Suriname als ‘dynamisch en uitdagend’. Toch stelt hij dat in korte tijd belangrijke stappen zijn gezet om het ministerie en het beleid weer op orde te brengen.
Bouva benadrukt dat buitenlands beleid per definitie geen geïsoleerd beleidsterrein is. “Je moet voortdurend laveren tussen het nationaal belang, regionale verplichtingen en internationale ontwikkelingen”, zegt hij. Volgens de minister kan effectief buitenlands beleid alleen functioneren wanneer de interne organisatie stevig staat. Juist daar bleek bij zijn aantreden een groot probleem te liggen.
Uit een quick scan bleek dat het ministerie kampte met een ernstig personeelstekort. “Ik heb lege bureaus en zelfs lege afdelingen aangetroffen, waaronder cruciale afdelingen”, stelt Bouva. Die situatie had directe gevolgen voor de uitvoering van beleid en de controle op buitenlandse posten. Inmiddels is begonnen met het aanvullen van de formatie, onder meer door personeel van andere ministeries, nieuwe sollicitanten en terugkerende medewerkers van buitenlandse posten. Daarmee wordt volgens de minister gewerkt aan structurele versterking van het ministerie.
Ook de werkomstandigheden bleken ondermaats. Personeel werkte in sommige gevallen zonder basaal kantoormateriaal. Met gerichte ondersteuning vanuit de leiding zijn inmiddels bureaus, stoelen en andere voorzieningen aangeschaft om een minimale professionele werkomgeving te garanderen.
Een zorgwekkender constatering betrof de financiële controle bij buitenlandse posten. Bouva geeft aan dat bij meerdere posten maandenlang geen financiële rapportage was ingediend, terwijl bij één post zelfs jarenlang geen verantwoording werd afgelegd. “En dat terwijl er duizenden aan vreemde valuta omgaan”, benadrukt hij. Als reactie is de inspectie buitendienst versterkt en is een verplichte maandelijkse financiële rapportage ingevoerd voor alle posten. Daarnaast zullen posten voortaan ook inhoudelijk moeten rapporteren over hun prestaties en resultaten.
Ondanks deze structurele problemen wijst Bouva op tastbare resultaten. In de afgelopen zes maanden zijn overeenkomsten ondertekend en is ruim 55 miljoen Amerikaanse dollar aan middelen binnengehaald. Volgens de minister is dit het directe gevolg van actief lobbywerk en het wegwerken van dossiers die soms jarenlang bleven liggen. Ook zijn er studiebeurzen verkregen, niet alleen voor personeel van BIS, maar ook voor ambtenaren van andere ministeries en voor burgers.
Bouva erkent dat de samenleving hoge verwachtingen heeft. “De regering zit er zes maanden. Sommige resultaten zijn zichtbaar, andere nog niet”, stelt hij. Dat kan volgens hem leiden tot ongeduld en ontevredenheid. De minister roept daarom op tot samenwerking en gedeelde verantwoordelijkheid. “We hebben goed ingezet om verbetering en verandering te brengen. Het is nu zaak dat we samen blijven bouwen aan een toekomstbestendig Suriname.”