De Buss-familie is akkoord gegaan met de verkoop van het meerderheidsbelang in de Los Angeles Lakers aan Mark Walter.
De deal waardeert de NBA-franchise op ongeveer 10 miljard dollar, de hoogste waardering ooit voor een Amerikaanse sportclub. Dat meldden bronnen aan ESPN.
De familie behoudt nog ongeveer 15% van de aandelen voor een bepaalde periode. Jeanie Buss blijft voorlopig aan als ‘governor’ van het team en zal het dagelijks bestuur blijven voeren voor “ten minste enkele jaren”, aldus bronnen. Als onderdeel van de overeenkomst is vastgelegd dat zij voorlopig aan het roer blijft, een beslissing die Walter volledig ondersteunt.
Walter is CEO en voorzitter van TWG Global, een holding met belangen in diverse sportorganisaties, waaronder de Los Angeles Dodgers, Los Angeles Sparks, de Billie Jean Cup, het Cadillac Formule 1-team en de professionele vrouwenijshockeycompetitie (PWHL).
De Lakers zijn sinds 1979 in handen van de Buss-familie, toen Jerry Buss het team overnam van Jack Kent Cooke voor $67,5 miljoen. In die transactie zaten ook de LA Kings en stadion The Forum inbegrepen. Sinds 1980 wonnen de Lakers elf NBA-titels – meer dan welk team dan ook in die periode.
Na Jerry Buss' overlijden in 2013 ging het eigendom over op zijn kinderen, met dochter Jeanie als belangrijkste bestuurder. Walter werd in 2021 al mede-eigenaar toen hij een belang van 26% overnam van Phil Anschutz, inclusief het eerste kooprecht op het meerderheidsaandeel.
Lakers-legende en Walter’s zakenpartner Magic Johnson sprak op sociale media zijn volledige steun uit. “Mark Walter is de beste keuze en de juiste bewaker van het Lakers-merk”, schreef Johnson. “Wat hij met de Dodgers heeft bereikt, spreekt voor zich: twee World Series-finales en elf divisietitels in twaalf jaar.”
Volgens Johnson delen Jeanie Buss en Mark Walter dezelfde waarden: competitief, bescheiden en met hart voor de gemeenschap. “Ik begrijp waarom Jeanie het team aan Mark heeft verkocht – ze zijn in veel opzichten hetzelfde.”
Walter, die zelden in de schijnwerpers staat, is ook CEO van financieel dienstverlener Guggenheim Partners, dat naar schatting meer dan $325 miljard beheert. Johnson is een van de investeerders. Met de verkoop komt er na 46 jaar een einde aan het exclusieve eigenaarschap van de Buss-familie – het langste in de NBA. Alleen Herb Simon (Pacers sinds 1983) komt in de buurt. (ESPN)