Met een magistrale hattrick tegen Algerije op het WK 2026 in Kansas City heeft Lionel Messi opnieuw de geschiedenisboeken herschreven.

De 38-jarige Argentijnse aanvoerder evenaarde daarmee het record van de Duitser Miroslav Klose van 16 WK-doelpunten en staat nu ook gelijk met Klose's record van 17 WK-overwinningen. Bovendien is Messi met 38 jaar en 357 dagen de oudste hattrick-schutter ooit op een WK. Het vorige record was in handen van Cristiano Ronaldo, die in 2018 op 33-jarige leeftijd scoorde tegen Spanje.
Met zijn drie treffers tegen Algerije passeerde Messi ook de Braziliaanse legende Ronaldo (15 goals) en werd hij de topscorer aller tijden van Zuid-Amerika op WK's. Binnen de Argentijnse selectie staat hij al jaren eenzaam aan de top. Gabriel Batistuta volgt met 10 doelpunten en voor Diego Maradona en Guillermo Stabile (beiden 8).
Twee van zijn drie goals tegen Algerije kwamen van buiten het strafschopgebied. Daarmee staat zijn totaal aan langeafstandstreffers op WK's op zes, een nieuw record waarmee hij Brazilië-legende Rivellino (5) voorbij stak.
Messi is de enige speler ooit die aan zes WK-edities heeft deelgenomen, Cristiano Ronaldo kan dit record evenaren. Daarvoor deelden zij dat record met Antonio Carbajal, Lothar Matthäus, Rafa Márquez en Andrés Guardado. Met inmiddels 27 WK-duels op de teller - meer dan wie ook ooit - ligt de grens van 30 wedstrijden ruimschoots binnen zijn bereik. Als aanvoerder stond Messi al 20 keer op het veld op een WK, ook een absoluut record, voor Rafa Márquez (17) en Diego Maradona (16).
Met 2.404 gespeelde minuten op WK's heeft Messi ook het record voor de meeste speelminuten in handen. Hij verbrak daarmee het record van de Italiaan Paolo Maldini (2.217 minuten) in de WK-finale van 2022 in Qatar.
Messi voltooit meer dribbels op WK's dan wie ook ooit. Zijn 46 succesvolle dribbels op het WK van 2014 in Brazilië is het op twee na hoogste totaal in één toernooi, achter Jairzinho (47 in 1970) en Maradona (53 in 1986).
Op het gebied van assists is Messi eveneens ongeëvenaard: hij is de enige speler die op vijf verschillende WK's een assist gaf. Pelé, Grzegorz Lato, Diego Maradona en David Beckham deden dat elk op drie toernooien. Samen met Pelé bezit Messi het record voor de meeste assists in de knock-outfase (6) en de meeste doelpuntbijdragen ooit op WK's (21).
Messi is de enige speler die scoorde in alle vijf fases van één WK-toernooi: de groepsfase, de achtste finale, de kwartfinale, de halve finale én de finale, en deed dit in Qatar in 2022. Ook is hij de enige speler die scoorde op een WK als tiener, twintiger én dertiger. Pelé miste datzelfde kunststukje op slechts vier maanden na. Zijn eerste WK-goal dateert uit 2006, zijn meest recente uit 2026 - een tijdspanne van exact 20 jaar, ook een record. (FIFA)