Times of Suriname Logo
Times of Suriname Logo

Buitenland

Denemarken was bereid landingsbanen in Groenland op te blazen

DENEMARKEN – Volgens meerdere bronnen stonden Deense soldaten in januari in Groenland paraat om landingsbanen op te blazen als de Verenigde Staten het gebied wilden innemen.

Times of Suriname

Ook werd bloed en munitie ingevlogen voor als het mis zou lopen. Onder meer The New York Times bericht over de Deense voorbereidingen. De Amerikaanse krant sprak met twee Europese vertegenwoordigers. De gedetailleerde voorbereiding laat zien hoe serieus de Denen de Amerikaanse dreiging namen. Het plan was naar verluidt om landingsbanen bij de hoofdstad Nuuk en de kleine stad Kangerlussuaq onbruikbaar te maken met explosieven.

 Sinds Donald Trump voor de tweede keer is aangetreden als Amerikaanse president, heeft hij meermaals gezegd Groenland te willen innemen. In januari bereikte de crisis een kookpunt. Trump sloot toen aanvankelijk militair ingrijpen niet uit. Eerder die maand hadden Amerikaanse troepen een aanval uitgevoerd in Venezuela en president Nicolás Maduro meegenomen naar de VS.

 De Deense publieke omroep DR berichtte over de voorbereidingen voor een invasie. Er zou extra bloed en munitie naar Groenland worden vervoerd, mochten er gevechten uitbreken. Slechts een handvol mensen zou uit veiligheidsoverwegingen van de plannen op de hoogte zijn geweest. DR sprak met twaalf bronnen voor de berichtgeving.

 Op 21 januari nam Trump wat gas terug toen hij op het World Economic Forum in Davos zei dat de VS "geen geweld" zou gebruiken. "Het enige wat we willen is een plek die Groenland heet", zei de president. Hij kondigde aan dat doel te blijven nastreven met "onmiddellijke onderhandelingen". Sinds hij een oorlog met Iran is begonnen, lijkt de aandacht van Trump niet langer gericht op Groenland.

 Op 24 maart zijn er verkiezingen in Denemarken. Tijdens de campagne is Groenland en de relatie tussen Denemarken en de VS nog wel een thema. Premier Mette Frederiksen, die herkozen hoopt te worden, benadrukt tijdens haar campagne de forse weerstand die ze heeft geboden aan Trump als het gaat om Groenland. (NU.nl)

Gerelateerde Artikelen

Van versneld naar vertraagd

SRD 1000 nog niet uitbetaald ondanks toezegging regering

PARAMARIBO – De beloofde extra uitkering van SRD 1000 aan kwetsbare groepen laat op zich wachten, ondanks eerdere stellige toezeggingen van de regering dat het geld eind maart volledig beschikbaar zou zijn.

Buitenland

Drones uit Russisch luchtruim storten neer in NAVO-landen

RUSLAND - Twee drones zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in NAVO-landen Estland en Letland neergestort.

Engels

Can nations save the shorebird that flies 30,000 km a year?

BRAZIL - Chasing an endless summer, one shorebird species undertakes a grueling annual journey from the Arctic to the tip of South America and back -- a feat increasingly fraught with peril.

Buitenland

Britse politie arresteert twee mannen voor in brand steken Joodse ambulances

LONDON - De politie in Londen heeft twee mannen gearresteerd die worden verdacht van het in brand steken van vier ambulances van een Joodse organisatie in de nacht...

Binnenland

Minister Huur ontvangt SEMIF voor presentatie duurzame projecten

PARAMARIBO – Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO) heeft het team van de Suriname Environmental and Mining Foundation (SEMIF) ontvangen voor een presentatie.