PARAMARIBO - President Jennifer Simons maakt in haar tweede jaarrede melding van de verbetering van een aantal belangrijke economische indicatoren.

Volgens de voorlopige cijfers over 2026 is het primaire saldo sterk verbeterd, is de inflatie teruggebracht en zijn de internationale reserves verder opgebouwd. Het primaire saldo ging volgens de president van een tekort van 5 procent in 2025 naar een overschot van 5,2 procent in het tweede kwartaal van 2026.
Ook de inflatie blijft een belangrijk aandachtspunt. De gemiddelde inflatie kwam tot en met juli 2026 uit op 8,9 procent. Tegelijkertijd zijn de internationale reserves gestegen tot bijna USD 2 miljard, een niveau dat Simons als historisch omschreef. De hogere reserves hebben de importdekking volgens de president gebracht op ongeveer 8,2 maanden. Voor de economische groei wordt voor heel 2026 een percentage van ongeveer 3,9 procent geraamd.
De wisselkoers, die volgens Simons een belangrijke invloed heeft op zowel de inflatie als de koopkracht van burgers en de bedrijfsvoering van ondernemingen, heeft na een stijging rond het aantreden van de regering een lichte daling laten zien en is daarna vooral stabiel gebleven. “Het is belangrijk dit pad als regering en samenleving verder te bewaken”, stelt het staatshoofd. Tegenover de verbetering op eigen bodem stond internationale tegenwind. Vooral hogere energieprijzen en inflatie als gevolg van oorlogen hebben volgens haar druk gezet op de Surinaamse economie en de kosten van levensonderhoud. Er zijn verschillende maatregelen genomen om de economische en maatschappelijke rust te behouden. Deze maatregelen worden volgens de president voortdurend geëvalueerd. “Ook op deze verstoringen van ons ontwikkelingsproces moest zo worden gereageerd dat de gewenste rust in stand bleef”, aldus de president. Voor 2027 verschuift de focus gedeeltelijk naar de voorbereiding op de verwachte start van de olieproductie en de daarmee samenhangende inkomsten. “Wat in 2026 is voorbereid en gepland, zal opstarten in 2027. We weten dat ons land de achter ons liggende jaren niet heeft benut voor het klaarmaken van onze gemeenschap voor deze nieuwe fase”, aldus het staatshoofd gisteren in haar tweede jaarrede die dit keer in de Congreshal is gehouden.