
AMSTERDAM - De man die ervan wordt verdacht Peter R de Vries te hebben doodgeschoten heeft donderdag...

in zijn slotwoord gezegd te begrijpen dat zijn zwijgende houding hem niet helpt. Maar het gevaar dat Delano G. samen met zijn familie loopt, weerhoudt hem ervan te verklaren. Het gerechtshof in Amsterdam heeft G. meerdere keren de kans geboden zich uit te spreken omdat ‘er een gitzwart beeld van hem oprijst’. Tegen de man is ook in hoger beroep levenslang geëist omdat hij De Vries op 6 juli 2021 zou hebben neergeschoten.
G heeft nooit een inhoudelijke verklaring willen afleggen. In zijn laatste woord zei hij te begrijpen dat het een probleem is als hij niets uitlegt. "Maar ik kan niet vertellen waarom ik hier zit. De reden is dat hij in de gevangenis te horen heeft gekregen dat zijn leven gevaar loopt. Net als zijn familie, die hij niet verder in gevaar wil brengen. Wel wilde G benadrukken dat het niet klopt dat hij een bloeddorstig monster is of dat hij het leuk vindt dat De Vries is doodgeschoten. Er zitten berichten in het dossier die volgens justitie door G zijn verstuurd, waaruit een heel ander beeld naar voren komt. Na de aanslag stuurde hij berichten waarin hij lachend vertelde dat omstanders hard moesten gillen.
Kamiel E, die de vluchtauto bestuurde, zei veel spijt te hebben. In hoger beroep legde hij onverwachts een bekennende verklaring af. Het was de bedoeling dat híj De Vries zou doodschieten, maar hij zag er vanaf. Hij moest wel betrokken blijven, omdat hij teveel wist. "Ik wilde er echt niet bij betrokken zijn, maar ik kon niet meer terug", zei E. Daarna draaide hij zich om naar de nabestaanden van De Vries om te zeggen dat het hem echt spijt. "Sorry", zei hij. Ook Ludgardo S zei mee te leven met de familie van De Vries, maar dat het onrecht is dat hij in dit proces is beland. Hij zegt onschuldig te zijn en dat ook zíjn persoonlijke leven erg zwaar is geworden. Met het laatste woord van de verdachten zit de behandeling van de moord op de misdaadjournalist in het hoger beroep erop. Tegen de negen verdachten is in totaal drie keer levenslang geëist en daarnaast straffen tot zeventien jaar cel. Het hof in Amsterdam doet op 11 december uitspraak. (NOS/Adrien Stanziani)

