
PARAMARIBO – Met een inspirerende eindconferentie in het Lallarookh-gebouw, sluit het UNICEF-project LEES-KRACHT morgen een intensief traject van samenwerking, leren en professionalisering af.

Het programma, dat staat voor Leerkrachten Educatief Enthousiast Samenwerken voor krachtig leesonderwijs, heeft de afgelopen jaren een stevige impuls gegeven aan de kwaliteit van leesonderwijs in Suriname.
Het project werd uitgevoerd door de Research Unit Logopedie (RUL) van de Anton de Kom Universiteit van Suriname (AdeKUS), in samenwerking met het Centrum Nascholing Suriname (CENASU), en met inhoudelijke ondersteuning van de Opleiding Logopedie van Thomas More University in België. Samen richtten zij zich op het versterken van leesvaardigheid via de professionalisering van leerkrachten en het bevorderen van samenwerking tussen scholen, logopedisten, onderzoekers en beleidsmakers.
Volgens projectleider Gittan Pengel-Ondunk is de kracht van LEES-KRACHT vooral te vinden in de verbinding tussen praktijk, wetenschap en beleid. “LEES-KRACHT heeft laten zien hoe onderwijs, wetenschap en praktijk elkaar kunnen versterken. Dankzij de steun van UNICEF en de inzet van partners als CENASU en Thomas More konden we samen bouwen aan een duurzaam fundament voor krachtig leesonderwijs in Suriname”, aldus Pengel-Ondunk.
De samenwerking met Thomas More University of Applied Sciences leverde vernieuwende inzichten op, onder meer in de ontwikkeling van lesmodules, coachingsaanpakken en kwaliteitsbewaking. Het Surinaamse team van RUL en CENASU zorgde voor de lokale verankering en borging van de kennis via nascholingsnetwerken en onderwijsprofessionalisering.
Tijdens de eindconferentie delen schoolteams, logopedisten en beleidsmakers hun ervaringen en aanbevelingen. Op het programma staan interactieve sessies, inspirerende presentaties en workshops over thema’s als leesmotivatie, taalinterventies, klasgerichte leesactiviteiten en de rol van leerkrachten bij het stimuleren van leesplezier. “Investeren in taal en lezen is investeren in de toekomst van onze kinderen”, benadrukt Pengel-Ondunk. “De opgedane expertise zal blijvend worden benut in de verdere professionalisering van leerkrachten in Suriname”.
De resultaten van LEES-KRACHT worden structureel ingebed binnen de Research Unit Logopedie en CENASU, zodat de ontwikkelde materialen, modules en methodieken ook na afronding van het project breed beschikbaar blijven. Daarmee vormt het traject een duurzame impuls voor het Surinaamse leesonderwijs.

