PARAMARIBO – Suriname verwelkomde op vrijdag 17 oktober 2025, het luxe expeditiecruiseschip SH Vega, een van de modernste en milieuvriendelijkste schepen ter wereld.
Het schip, met plaats voor 150 passagiers en ruim 120 bemanningsleden, bezoekt tijdens zijn route langs de noordkust van Zuid-Amerika diverse bestemmingen met een rijke natuur en cultuur. De aankomst verliep vlot door het gebruik van het digitale Immigration and Customs Form (ICF), waarmee reizigers hun gegevens vooraf online indienen.
Volgens de ICF Shift Supervisor zorgt dit systeem voor een moderne, veilige en snelle afhandeling van internationale bezoekers. Tijdens het eendaagse verblijf in Paramaribo ontdekten passagiers het UNESCO-historisch centrum, de Surinamerivier en verschillende culturele en ecotoeristische locaties.
Volgens Dinesh Ramlal, directeur van Travel The Guianas, toont dit bezoek het toeristisch potentieel van Suriname, maar er is nog veel werk te doen. “Alle aandacht gaat nu naar olie en gas, maar toerisme kan net zo winstgevend zijn,” zegt hij. “Een toerist zorgt ervoor dat bijna 27 mensen eraan verdienen, zonder schade aan natuur of milieu.” Suriname kan zich volgens hem onderscheiden met zijn cultuur, culinair en natuur erfgoed. De overheid moet volgens de touroperator investeren in airbruggen, incentives en goed opgeleide gidsen. Ook raadt hij aan verder te kijken dan de Nederlandse markt, en zich te richten op landen als Duitsland, Canada, Engeland, China en de Verenigde Staten van Amerika.
Pearl Gerding, Manager Security van NV Havenbeheer, geeft aan dat het aanmeren van toeristische cruiseschepen momenteel een uitdaging is, omdat het veilig van boord laten gaan van passagiers gecombineerd moet worden met het feilloos laden en lossen van goederen. Dit, omdat er momenteel geen speciale terminal is voor cruiseschepen. Volgens haar kijkt Havenbeheer samen met de Suriname Tourism Board hoe deze markt winstgevend kan worden. Jaarlijks varen ongeveer 70 schepen naar Devil's
Island in Frans-Guyana. Als de helft daarvan Suriname zou aandoen, zou Havenbeheer een speciale cruise terminal moeten bouwen. Zo ver is het nog niet, maar er vinden al gesprekken plaats tussen Havenbeheer en de haven van Curaçao vanwege hun ervaring met cruiseschepen.
Gerding benadrukt dat er alles aan wordt gedaan om de veiligheid in de haven te waarborgen, in het bijzonder voor toeristen. De ICF-Unit meldt dat op 5 december 2025 opnieuw een cruiseschip wordt verwacht, wat de groeiende internationale belangstelling voor Suriname als reisbestemming bevestigt.