De verhoging van het minimumuurloon per 1 april 2025 naar SRD 52,47 bruto lijkt goed nieuws voor Surinaamse werknemers. Dit bedrag is vastgesteld op advies van de Nationale Loonraad.
Handhaving van het oude minimumuurloon van SRD 49,12 was niet langer mogelijk. Door deze aanpassing verdient een burger, die veertig uur per week werkt SRD 2.098,80 bruto per week. Op 31 december 2024 heeft de regering vastgesteld dat de armoedegrens SRD 7.737,- bedraagt voor een volwassene of een eenpersoonshuishouden.
Toch zet deze vooruitgang voor loontrekkers niet veel zoden aan de dijk. Het probleem is namelijk dat winkelprijzen blijven stijgen en de kosten van levensonderhoud de pan uitrijzen. Dat is het vernietigende effect van inflatie: burgers kunnen steeds minder aanschaffen met het bedrag dat ze verdienen. Hogere lonen die binnen de kortste keren worden opgeslokt door inflatie, vormen dan ook geen echte verbetering.
Er zijn structurele oplossingen nodig om de winkelprijzen te beteugelen, anders blijft het dweilen met de kraan open. En dat is precies wat deze regering doet: grijpen naar koopkrachtversterking en loonsverhogingen, die geen duurzame oplossingen zijn voor inflatie, laatstaan voor het bestrijden van armoede. Als de regering lage inkomensgroepen daadwerkelijk wil helpen, is het van belang om de volgende maatregelen te treffen:
Investeer in ondernemerschap en in een gediversifieerde economie, met een focus op de productie van (hoogwaardige) eindproducten en op dienstverlening – met andere woorden, een sterke secundaire en tertiaire sector. Dit creëert broodnodige- en goedbetaalde arbeidsplaatsen. Stimuleer productie in Suriname zelf en bevorder export. Surinamers hebben werkgelegenheid nodig en heeft deviezen nodig. Beheers de winkelprijzen van basisgoederen. Durf regelgeving en/of incentives in te stellen voor de handel, zodat basisgoederen betaalbaar blijven en ondernemers kunnen blijven groeien.
Daarnaast klagen Surinamers, die afhankelijk zijn van sociale uitkeringen, zoals Kinderbijslag, Financiële Bijstand Zwakke Huishoudens, Financiële Bijstand Mensen met een Beperking en Koopkrachtversterking, herhaaldelijk over late uitbetalingen. Soms is er sprake van maandenlange achterstanden, terwijl deze uitkeringen bedoeld zijn voor kwetsbare groepen in onze samenleving. De overheid moet zorgen voor een deugdelijke en transparante beheersing van sociale tegoeden, zodat deze Surinamers niet onnodig in nog grotere problemen belanden.
De regering doet er goed aan te werken aan een sterke en eerlijke economie, zonder verspilling van overheidsinkomsten. Daarbij moet corruptie intensief worden bestreden, omdat dit de grootste verspiller is van belastinggeld en één van de belangrijkste oorzaken is van de armoede in ons land. Laat transparantie een kernwaarde zijn. Door productie te stimuleren ontstaan er meer arbeidsplaatsen en inkomsten voor het land. Dit zal bijdragen aan een sterkere Surinaamse munteenheid en stabiliteit, wat uiteindelijk alle Surinamers ten goede komt.