PARAMARIBO – Binnenkort start een nieuw trainingsprogramma voor leerkrachten in het beroepsonderwijs. Dit gebeurt vanwege de groei van de offshore olie- en gasactiviteiten.

De overheid en het bedrijfsleven willen met dit programma investeren in een goed voorbereide, toekomstige beroepsbevolking.
Het initiatief wordt geleid door TotalEnergies EP Suriname BV, in samenwerking met de ministeries van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, Olie, Gas en Milieu (OGM) en Staatsolie. Het doel is om docenten praktische kennis over veiligheid bij te brengen, zodat zij deze kennis kunnen doorgeven aan studenten in technische richtingen. De training wordt verzorgd via de TotalEnergies Professional Academy en bestaat uit verschillende onderdelen. Er wordt gewerkt volgens het ‘train-de-trainer’-principe. Dat betekent dat docenten eerst zelf uitgebreid worden getraind en vervolgens hun collega’s en studenten trainen. Dit jaar zullen naar verwachting ongeveer honderd leerkrachten deelnemen.
Volgens de betrokken partijen is het belangrijk om al tijdens de opleiding aandacht te besteden aan veiligheid. Suriname bereidt zich voor op meer offshore-activiteiten. Minister Patrick Brunings van OGM gaf aan dat vroege aandacht voor veiligheid helpt bij het opleiden van mensen die voldoen aan de normen van de energiesector. Dit draagt ook bij aan de verdere ontwikkeling van het land. Ook Staatsolie-directeur Anand Jagesar benadrukte dat een sterke veiligheidscultuur essentieel is. Volgens hem kan de sector alleen succesvol groeien als de regels voor gezondheid, veiligheid en milieu strikt worden nageleefd. Ernstige incidenten mogen geen onderdeel zijn van die groei.
Het programma maakt deel uit van het Local Content Program van het bedrijf en valt onder onderwijsinitiatieven. Hiermee willen overheid en industrie het onderwijs en de arbeidsmarkt beter laten aansluiten op de behoeften van de groeiende offshore-energiesector in Suriname.