
NEW YORK – Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet nog meer dan vijf miljoen pagina's uit het Epstein-dossier beoordelen voordat het die kan vrijgeven. Het ministerie schakelt vierhonderd advocaten in om die klus voor eind januari te klaren.

Dat aantal is veel groter dan wat het ministerie eerder communiceerde, schrijven onder meer persbureau Reuters en The New York Times. Om al die pagina's te verwerken, heeft het ministerie van Justitie nog eens vierhonderd advocaten nodig. Die wil het ook bij andere ministeries halen. Eigenlijk moest de Amerikaanse justitie alle documenten tegen 19 december openbaar hebben gemaakt. Maar die deadline haalde het maar voor ongeveer 300.000 pagina's.
Sinds eind november zijn al tweehonderd advocaten aan de slag om de documenten rond de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein te beoordelen. Op 24 december werd bekend dat de Amerikaanse autoriteiten ruim een miljoen documenten hebben ontdekt die mogelijk te maken hebben met Epstein. "Advocaten werken dag en nacht om de wettelijk vereiste bewerkingen uit te voeren ter bescherming van de slachtoffers", schreef justitie toen op X. Het onleesbaar maken van bijvoorbeeld namen zou veel tijd kosten.
Bij Democraten, maar ook bij een aantal Republikeinen leeft onvrede over de trage vrijgave van de documenten. De Democratische fractievoorzitter Chuck Schumer noemde de weigering om het volledige dossier meteen openbaar te maken "een flagrante minachting voor de wet". De Amerikaanse president Donald Trump, die jarenlang een vriendschappelijke relatie had met Epstein, probeerde lang de vrijgave van de documenten tegen te houden. In november maakte hij een draai toen duidelijk werd dat zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden een grote meerderheid zou stemmen voor de vrijgave. Epstein beroofde zich in augustus 2019 in zijn cel van het leven terwijl hij in afwachting was van zijn proces. (NU.nl)

