PALENTINA - Palestijnse kinderen worden structureel gemarteld in Israëlische gevangenissen. Dat blijkt uit onderzoek van mensenrechtenorganisatie Save the Children.

Er is onder meer sprake van seksueel geweld en uithongering. Het geweld tegen kinderen in Israëlische detentie is sinds het begin van de oorlog verder toegenomen, concludeert Save the Children. De mensenrechtenorganisatie deed ook in 2020 en 2023 al onderzoek naar Palestijnse minderjarigen uit de Westelijke Jordaanoever die vastzitten. Sindsdien "zijn de martelingen en andere wrede, onmenselijke behandelingen op elk vlak verergerd", staat in het nieuwe rapport.
Onderzoekers spraken met 165 minderjarigen die vastzaten in de Israëlische cel en met tientallen ouders en hulpverleners. Bijna alle kinderen gaven aan dat ze bij de arrestatie of tijdens de gevangenschap werden geslagen met geweerkolven of werden geschopt. Veel van hen werden met plastic tiewraps geboeid, die in hun huid sneden en bloedende wonden veroorzaakten. De kinderen worden daarnaast in het bijzijn van andere gevangenen vernederd. Zo gaf 82 procent van de ondervraagden aan dat ze zich gedwongen moesten uitkleden. Ook gaven de kinderen aan dat bewakers dreigden met seksueel geweld en hun moeders en zussen beledigden. Bewakers zeiden bijvoorbeeld dat de kinderen zouden eindigen als seksslaven. Advocaten die de onderzoekers spraken, hebben van meerdere cliënten gehoord dat er seksueel geweld wordt gebruikt. Kinderen worden bijvoorbeeld in hun geslachtsdeel geslagen of worden gedwongen seksuele handelingen te verrichten.
Israël maakt bij de arrestatie van Palestijnen geen onderscheid tussen volwassenen en minderjarigen. Elk jaar worden vijfhonderd tot zevenhonderd Palestijnse kinderen gearresteerd, een groot deel zonder aanklacht of proces. Eenmaal in de cel ontneemt Israël de gevangen kinderen contact met hun familie. In ruim driekwart van de gevallen krijgen advocaten zelfs niet de gelegenheid om contact met de kinderen te hebben. Als dat al wel wordt toegestaan, krijgen ze slechts de gelegenheid voor één bezoek. De omstandigheden in de cel zijn slecht. Veel gevangen kinderen krijgen te weinig voedsel en raken ondervoed. De meesten van hen krijgen geen medische hulp als ze die nodig hebben. De onmenselijke behandeling in de gevangenis zorgt na de vrijlating voor psychische klachten bij de kinderen. Ze lijden aan depressies, slaapstoornissen en angstaanvallen, die in de ergste gevallen zelfs leiden tot zelfverminking. (Nu)