Times of Suriname Logo
Times of Suriname Logo

Binnenland

Parlement tevreden met wijzigingen Wet Arbeidsadviescollege

PARAMARIBO – Met algemene meerderheid van 31 stemmen heeft De Nationale Assemblee op 10 februari 2026 de wijziging van de Wet Arbeidsadviescollege (AAC) aangenomen.

Times of Suriname

De aanpassing moet zorgen voor meer continuïteit, stabiliteit en bestuurlijke helderheid binnen het nationale overlegorgaan voor arbeidsvraagstukken.

 Het Arbeidsadviescollege is het tripartiete platform waarin overheid, vakbeweging en bedrijfsleven samenkomen, om te adviseren over arbeidswetgeving, werkgelegenheid, arbeidsverhoudingen en breder sociaal-economisch beleid. Daarmee fungeert het als schakel tussen beleid en praktijk, waarbij sociale dialoog centraal staat. De structuur sluit aan bij de uitgangspunten van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), in het bijzonder het principe van tripartiete consultatie zoals vastgelegd in ILO-Verdrag C144, dat Suriname in 1979 ratificeerde.

 Aanleiding voor de wetswijziging was volgens de toelichting de praktijkervaring dat de zittingstermijn van twee jaar te kort bleek. Die beperkte termijn zou de continuïteit van beleid, de opvolging van adviezen en het duurzaam benutten van opgebouwde deskundigheid belemmeren. De termijn is daarom verlengd naar vijf jaar. Daarmee krijgt het college meer ruimte om structureel te werken aan complexe arbeidsvraagstukken, die vaak een langere adem vergen.

 Tijdens de parlementaire behandeling ontstond discussie over de herbenoembaarheid van leden. Het uitgangspunt dat uiteindelijk werd vastgelegd, is dat de autonomie van vakbeweging en werkgeversorganisaties gerespecteerd moet blijven. Het is niet aan de wetgever om te bepalen hoe vaak deze sociale partners hun vertegenwoordigers voordragen. Ook overheidsfunctionarissen die uit hoofde van hun functie zitting nemen, hoeven niet onnodig te worden vervangen zolang zij hun taken naar behoren uitvoeren.

 Voor de voorzitter en plaatsvervangend voorzitter geldt echter een andere regeling. Omdat zij door de minister belast met arbeidsaangelegenheden worden benoemd, is gekozen voor een duidelijke begrenzing: zij mogen maximaal één keer worden herbenoemd, wat neerkomt op twee termijnen. Om interpretatieverschillen te voorkomen, is artikel 4 lid 8 volledig geschrapt.

 Met deze wetswijziging beoogt het parlement een evenwicht te creëren tussen continuïteit en vernieuwing. Enerzijds wordt de institutionele stabiliteit van het Arbeidsadviescollege versterkt; anderzijds worden transparantie en bestuurlijke zuiverheid expliciet verankerd.

 De verwachting is dat een sterker en stabieler AAC kan bijdragen aan duurzame arbeidsrust en evenwichtige arbeidswetgeving. Daarbij klinkt ook de oproep dat het college signalen uit de samenleving serieus moet blijven meenemen. Arbeidsbeleid moet niet alleen juridisch sluitend zijn, maar ook aansluiten bij de dagelijkse realiteit van werkgevers en werknemers in Suriname.

Gerelateerde Artikelen

VOETBAL

Italiaanse scheidsrechtersbaas biedt excuses aan bij witheet Juventus

De Italiaanse scheidsrechtersbaas Gianluca Rocchi erkent dat de arbitrage bij...

Buitenland

Israëlische luchtaanval op Islamitische Jihad in Libanon, vier doden

LIBANON - In het oosten van Libanon zijn vier mensen gedood bij een Israëlische luchtaanval, melden de Libanese autoriteiten.

Tens of thousands of Cubans in Suriname:

Increasing pressure on healthcare

PARAMARIBO - Suriname is currently facing a significant influx of Cubans. Reports indicate that the residence...

BASKETBAL

Los Angeles Lakers-ster LeBron James onzeker over zijn toekomst

LeBron James heeft geen idee of hij na dit seizoen – zijn recordbrekende 23ste in de NBA – nog zal blijven spelen.