
CURAÇAO - Een JetBlue-vliegtuig met 150 inzittenden dat vrijdagavond boven Curaçao vloog, moest uitwijken voor een Amerikaans militair toestel. Dat blijkt uit geluidsopnames van de piloten, in handen van de NOS en RTL Nieuws.

Vlucht JetBlue 1112 moest 26 minuten na vertrek van Curaçao naar JFK Airport in New York uitwijken voor een Amerikaans militair tankvliegtuig dat niet zichtbaar was voor andere vliegtuigen op de radar.
In de communicatie tussen de piloten van het Amerikaanse passagierstoestel en de luchtverkeersleiding spreken de piloten van een bijna-botsing. De piloten moesten hun klim afbreken om de botsing te voorkomen. Dat is volgens de NOS ook terug te zien op online vliegradar data. Volgens de bemanning vloog het militaire toestel op korte afstand van hun vliegroute op dezelfde hoogte. De piloten van de Airbus A320-232 meldden dat het toestel verder naar het noordoosten richting Venezuela vloog. "We hadden zojuist verkeer dat recht voor ons langs vloog, binnen 5 mijl, mogelijk zelfs 2 à 3 mijl", meldde de bemanning aan de luchtverkeersleiding. "Het is schandalig."
NOS meldt dat de directeur van DC-ANSP, verantwoordelijk voor de luchtverkeersleiding boven Curaçao, op de hoogte is van het incident. Hij heeft nog geen inhoudelijke uitspraken gedaan, en ook vanuit de Amerikaanse militairen is nog geen reactie gekomen.
De VS verhoogde sinds augustus de druk op het Venezuela van president Nicolás Maduro. Amerikaanse militairen zijn in groten getale aanwezig in het Caribisch gebied. Officieel vanwege de war on drugs, maar dat lijkt een dekmantel om de pijlen op Maduro te richten.
De krijgsmacht van de VS heeft de afgelopen tijd in de regio een reeks omstreden aanvallen uitgevoerd op bootjes die drugs zouden vervoeren. Daarbij vielen tientallen doden. Afgelopen week werd een olietanker van Venezuela in beslag genomen. Curaçao ligt op enkele tientallen kilometers van Venezuela. (NU)

