MOSCOW – Vladimir Poetin heeft donderdag erkend dat Russisch luchtafweergeschut er eind december voor heeft...
gezorgd dat een Azerbeidzjaans passagiersvliegtuig neerstortte. De Russische president belooft compensatie voor de slachtoffers en nabestaanden. Een toestel van Azerbaijan Airlines stortte op 25 december vorig jaar neer in de buurt van de Kazachse stad Aktau. De Azerbeidzjaanse regering ging er al snel van uit dat het vliegtuig door een raket was geraakt.
De Amerikaanse veiligheidsdiensten zeiden twee dagen na de ramp dat er aanwijzingen waren voor Russische betrokkenheid. Rusland had altijd ontkend. Wel had Poetin op 28 december excuses aangeboden aan Azerbeidzjan voor het "tragische incident" in het Russische luchtruim. Poetin erkende de Russische betrokkenheid donderdag tijdens een ontmoeting met de Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev tijdens een top van voormalige Sovjetlanden in Tadzjikistan.
Het was al bekend dat tijdens de vlucht van het Azerbeidzjaanse vliegtuig naar de Russische stad Grozny een Oekraïense droneaanval op die stad plaatsvond. Daarbij had Rusland luchtafweergeschut ingezet. Poetin gaf tijdens het gesprek met Aliyev aan de hand van Russische bevindingen een meer gedetailleerde omschrijving van wat er op 25 december is gebeurd. Volgens de Russische president explodeerden twee raketten vlak bij het vliegtuig.
"De twee raketten raakten het vliegtuig niet direct", zei Poetin. "Als dat was gebeurd, zou het vliegtuig op die plek zijn neergestort. Maar ze explodeerden, mogelijk als maatregel tot zelfvernietiging, op ongeveer 10 meter afstand. Het waren niet de explosieven, maar de brokstukken van de raket die schade veroorzaakten." Volgens Poetin is dat de reden dat de piloot in eerste instantie dacht dat het vliegtuig door een zwerm vogels was geraakt. Een opmerking daarover aan de Russische luchtverkeersleiding zou zijn vastgelegd door de zwarte doos. Enkele uren na de ramp suggereerden de Russische luchtvaartautoriteiten nog dat het vliegtuig vanwege vogels in de motor een noodlanding had moeten maken.
Azerbeidzjaanse onderzoekers meldden in februari al dat de buitenkant van het vliegtuig beschadigd was. Zo zaten er meerdere gaten in de romp. De gaten waren op de dag van de ramp al op foto's te zien. Poetin benadrukte donderdag dat het nog tijd kost om de oorzaken van de ramp in kaart te brengen. Het volledige onderzoek naar de ramp is nog niet afgerond. Aliyev was in eerste instantie boos vanwege de terughoudende reactie van de Russische regering. Hij bedankte Poetin donderdag dat hij hem persoonlijk op de hoogte bracht van de ontwikkelingen van het onderzoek. (NU.nl)