PARAMARIBO – De zeven politieambtenaren die terechtstonden voor hun betrokkenheid bij de dodelijke gebeurtenissen in Pikin Saron op 2 mei 2023, zijn dinsdag door de kantonrechter vrijgesproken van alle strafbare feiten.

De rechter oordeelde dat er onvoldoende wettig en overtuigend bewijs is voor een veroordeling en dat enkele agenten bovendien handelden in een noodsituatie, volledig binnen de grenzen van hun politietaken.
De verdachten AR, JK, KL, SW, KvB, SdJ en RW werden vervolgd voor doodslag, zware mishandeling met de dood tot gevolg en dood door schuld. De zaak draaide om de dood van de mannen Wolfjager en Dijksteel tijdens de onlusten in Pikin Saron, die in mei 2023 het land in hun greep hielden.
De kantonrechter stelde vast dat tegen de politieambtenaren AR, JK, KL en SW onvoldoende bewijs bestaat om tot een veroordeling te komen. Uit verklaringen van de verdachten en getuigen, de bevindingen van de patholoog-anatoom, een reconstructie op de plaats van het incident en de omstandigheden waaronder de confrontatie plaatsvond, kon niet met zekerheid worden vastgesteld dat Wolfjager door een politiekogel om het leven is gekomen.
Volgens de rechter was er sprake van een vuurgevecht waarbij van beide kanten werd geschoten. Daardoor ontbreekt het noodzakelijke bewijs om de politie rechtstreeks verantwoordelijk te houden voor de fatale afloop. Ook het verwijt dat de agenten het slachtoffer niet tijdig medische hulp zouden hebben geboden, hield geen stand. De rechtbank oordeelde dat de politie pas na instructies van hogerhand het bosgebied mocht betreden waar Wolfjager uiteindelijk werd aangetroffen. De agenten konden daarom niet verantwoordelijk worden gehouden voor eventuele vertragingen in de hulpverlening.
Voor de verdachten KvB, SdJ en RW kwam de kantonrechter tot een andere juridische beoordeling. Hoewel volgens de rechter formeel sprake was van dood door schuld, werd dit feit niet strafbaar geacht vanwege de uitzonderlijke omstandigheden waaronder de agenten moesten opereren. De rechtbank sprak van een noodsituatie waarin de politieambtenaren uit zelfverdediging handelden en zich hielden aan het politiehandvest en de bevoegdheden die hun wettelijk zijn toegekend. Daarmee ging de rechter niet mee in de visie van het Openbaar Ministerie.