
NEDERLAND - Pomphouders door heel het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat ze verwachten dat er de...

laatste dagen van het jaar veel automobilisten de tank willen volgooien. Op 1 januari gaat een accijnsverhoging in. Ondanks de verwachte drukte zullen er geen lange rijen bij tankstations ontstaan, denkt voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive. "Het scheelt ook weer niet heel veel geld. Bij benzine gaat het om 5 cent per liter, bij diesel al minder."
Een korting op de brandstofaccijnzen heeft de laatste jaren de prijzen aan de pomp lager gehouden. In eerste instantie zou die korting in 2026 standhouden, maar de Tweede Kamer besloot in november om een deel van het daarvoor uitgetrokken geld te investeren in openbaar vervoer.
In die maand bereikte de benzineprijs nog het hoogste niveau van dit jaar, met 2,202 euro per liter. Inmiddels is de adviesprijs weer gezakt naar rond de 2,125 euro per liter. Voor diesel is de literprijs nu 1,892 euro. De brandstofaccijnzen zijn niet de enige oorzaak van hogere of lagere benzineprijzen. Het afgelopen jaar schommelden de prijzen aan de pomp flink door veel geopolitieke onrust. Toch zijn belastingen de voornaamste oorzaak van de relatief hoge brandstofprijzen in Nederland, merkte prijsvergelijker Independer enkele dagen geleden nog op. (NU)

