VS - Wat wil Vladimir Poetin nu precies in ruil voor een staakt-het-vuren in Oekraïne? Daarover heerste de afgelopen week complete onduidelijkheid na een ontmoeting van de Russische president met de Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff.
Tot drie keer toe belden Europese leiders met het Witte Huis. En telkens kregen ze een andere versie te horen. Het was de Amerikaanse zakenkrant 'The Wall Street Journal' die de chaos aan het licht bracht, na gesprekken met Europese functionarissen uit drie landen die op de hoogte waren van wat er in de telefoongesprekken gezegd werd.
Het eerste telefoontje vond woensdag plaats, enkele uren nadat Poetin en Witkoff met elkaar gesproken hadden in het Kremlin. Het kwam er op initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij belde met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en “een select groepje Europese leiders” om hen op de hoogte te brengen van het voorstel dat op tafel lag. Tijdens dat gesprek zei Trump dat Rusland bereid zou zijn zich terug te trekken uit de zuidelijke regio’s Zaporizja en Cherson in ruil voor de volledige controle over Donetsk, aldus de bronnen van ‘The Wall Street Journal’. Witkoff trok die bewering de volgende dag echter in tijdens een telefoontje met de belangrijkste medewerkers van de Europese leiders. Volgens hem zou Rusland zich zowel terugtrekken als de frontlinie bevriezen.
Vrijdag eisten de Europese functionarissen een dérde telefoongesprek om de verwarring op te helderen over wat Poetin nu precies had voorgesteld. Tijdens dat telefoontje zei Witkoff dat er maar één voorstel op tafel lag en dat daarin stond dat Oekraïne zich eenzijdig moest terugtrekken uit Donetsk in ruil voor een staakt-het-vuren. Zelensky en de functionarissen die bij de gesprekken betrokken waren, wezen dat echter onmiddellijk af. (HLN)