PARAMARIBO - Surinamers die zich in het Midden-Oosten bevinden en zich bedreigd voelen, kunnen gerepatrieerd worden naar Suriname.

Dit zegt minister Melvin Bouva. In verschillende emiraten, waaronder Dubai, zijn er Surinamers. Ook in Marokko, Israël en andere landen waar er momenteel bombardementen gaande zijn, zijn er Surinamers. Buitenlandminister Melvin Bouva zegt dat er een overzicht wordt gemaakt van de Surinamers in het oorlogsgebied. Indien die aangeven het gebied te willen verlaten, zal de Surinaamse overheid werk daarvan maken.
In aansluiting op de eerste communicatie wordt een aanvullend reisadvies uitgebracht met nadere informatie vanuit de consulaten, met name dat in Marokko. Vooralsnog is er volgens minister Bouva toch geen reden om in paniek te raken. “Op dit moment, kunnen we zeggen, dat er niet een dergelijke alarmerende situatie is”, stelt de bewindsman.
De regering werkt intussen aan een actueel overzicht van Surinamers die zich in het Midden-Oosten bevinden. Wanneer betrokkenen aangeven het gebied te willen verlaten, zal de overheid repatriëring faciliteren. Daarbij wordt rekening gehouden met de beperkte beschikbaarheid van vluchten. Zodra extra landings- en vertrekslots beschikbaar komen, zal worden bekeken hoe Surinamers zo spoedig mogelijk kunnen terugkeren. De situatie wordt voortdurend gemonitord en de communicatiekanalen blijven open.
Internationaal zijn tientallen repatriëringsvluchten aangekondigd vanuit het Midden-Oosten, terwijl het reguliere commerciële vliegverkeer grotendeels stilligt door het escalerende conflict tussen de Verenigde Staten, Israël en Iran. Grote luchthavens in de Golfregio, waaronder die van Dubai, zijn al meerdere dagen grotendeels gesloten. Dit leidt tot de grootste verstoring van het luchtverkeer sinds de Covid-19-pandemie.
De eerste repatriëringsvluchten zijn inmiddels vertrokken richting onder meer het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Daarnaast zijn speciale luchtcorridors geopend om burgers de mogelijkheid te bieden terug te keren, terwijl gestrande toeristen en expats ook op eigen initiatief proberen het gebied te verlaten.