RUSLAND - Rusland gaat tot eind deze week Kyiv niet aanvallen op verzoek van de Amerikaanse president Donald Trump.

Het Kremlin wil naar eigen zeggen ‘gunstige omstandigheden’ creëren voor gesprekken. In de nacht van donderdag op vrijdag viel Rusland wel weer appartementen aan. Kremlinwoordvoerder Dmitry Peskov bevestigde vrijdagmiddag dat Rusland de aanvallen de komende dagen staakt. "Er was een persoonlijk verzoek van president Trump", zei hij tegen verslaggevers in Moskou.
Er zijn wel nog onduidelijkheden rond de Russische intentie. Peskov had het over ‘een week’ waarin het land geen aanvallen zou uitvoeren, maar gaf ook 1 februari als einddatum. Dat is zondagavond al. Ook is volgens persbureau Reuters niet duidelijk of het Kremlin met Kyiv verwijst naar heel Oekraïne of specifiek naar de hoofdstad.
Donderdag zei Trump al dat de Russische president Vladimir Poetin bereid was de aanvallen op Kyiv en andere Oekraïense steden voor een week te staken vanwege de bittere kou in het land. 's Nachts daalt de temperatuur in Oekraïne tot 20 graden onder nul.
In de nacht van donderdag op vrijdag vonden in elk geval nog steeds Russische aanvallen plaats op Oekraïne. Moskou viel appartementencomplexen aan en ook logistieke plekken, zoals bedrijven en opslagplaatsen. De luchtmacht van Oekraïne telde in één nacht een Russische raket en honderd drones. De Oekraïense energievoorzieningen bleven volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky wel gespaard in de nacht van donderdag op vrijdag. Het is niet duidelijk of dat een gevolg was van afspraken tussen Trump en Poetin.
Het Kremlin zegt met het staken van de aanvallen ‘gunstige omstandigheden’ te willen creëren voor onderhandelingen. In principe zouden zondag weer gesprekken plaatsvinden tussen Russische, Oekraïense en Amerikaanse onderhandelaars in Abu Dhabi, in de Verenigde Arabische Emiraten. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zouden er ditmaal niet bij zijn. Zelensky zei vrijdagochtend wel dat de locatie en het tijdstip nog kunnen veranderen. Hij hintte daarbij op Amerikaanse actie in Iran. "Er speelt iets in de situatie tussen de Verenigde Staten en Iran, en die ontwikkelingen zouden de timing kunnen beïnvloeden", zei de president. Zelensky gaf ook aan dat de onderhandelingen uiteindelijk alleen kunnen worden afgerond met een topontmoeting van de betrokken leiders. (NU)