GEORGETOWN - Na een periode van meer dan 39 jaar als onafhankelijke krant zal Stabroek News vanaf 15 maart niet langer in gedrukte vorm verschijnen.

In een toespraak tot het personeel van het bedrijf heeft de voorzitter van Guyana Publications Inc. (GPI), Brendan de Caires, gisteren meegedeeld dat GPI binnenkort zal beginnen met het proces van vrijwillige afvloeiing.
Hij merkte op dat kranten zoals Stabroek News, die in november 1986 begon met publiceren worden geconfronteerd met een existentiële uitdaging door wereldwijde digitale platforms zoals Facebook, YouTube, Instagram en TikTok. De Caires wees erop dat de wereldwijde advertentie-inkomsten uit drukwerk met 75 procent zijn gedaald: van ongeveer 110 miljard Amerikaanse dollar in 2004 naar 26 miljard dollar in 2024.
Als gevolg daarvan zijn in de Verenigde Staten meer dan 2.000 lokale kranten gedwongen hun deuren te sluiten, meer dan 340 in Canada en ongeveer 300 in het Verenigd Koninkrijk, aldus De Caires. Veel van de kranten die hebben kunnen overleven, konden dat alleen doordat zij zijn overgenomen door grotere bedrijven die de verliezen uit drukwerk konden compenseren met winsten uit andere sectoren van de steeds digitale wordende economie.
Kranten in het Caribisch gebied vormen daarop geen uitzondering, zei hij. “Dalende oplages en teruglopende inkomsten dwingen tot een keuze tussen bedrijfsfusies, snelle digitalisering of gecontroleerde afbouw. In de afgelopen vijf jaar heeft de raad van bestuur van ons bedrijf alle opties afgewogen, waaronder een overstap naar digitaal, tegenover de bijna zekere mislukking van de gedrukte media. Uiteindelijk hebben wij besloten te kiezen voor sluiting zolang wij nog solvabel zijn en het bedrijf zijn schulden kan betalen, in plaats van het risico te lopen op een gedwongen sluiting in de komende jaren,” verklaarde hij.
Hij gaf aan dat GPI de afgelopen jaren oplopende verliezen heeft opgevangen door gebruik te maken van haar kasreserves. “Ondanks kostenbesparingen heeft het bedrijf in zes van de afgelopen tien jaar verlies geleden,” zei hij. De voorzitter verzekerde het personeel dat alle arbeidsvoorwaarden en aanspraken zullen worden uitbetaald. Hij voegde eraan toe beschikbaar te zijn om met medewerkers te spreken, vragen te beantwoorden, uit te leggen wat hen te wachten staat en hoe het proces zal worden beheerd.
Stabroek News werd in 1986 opgericht door advocaat David de Caires en samen met zijn echtgenote Doreen de Caires waren zij de drijvende krachten achter de krant. In 1994 werd de krant een dagblad. (Stabroek News)