
SOEDAN - Vluchtende burgers die in de rug worden geschoten en executies van mensen met een handicap.

De verhalen van inwoners die zijn gevlucht uit de Sudanese stad Al-Fasher zijn gruwelijk. Bij het innemen van de stad hebben rebellen van de Rapid Support Forces (RSF) meer dan tweeduizend burgers gedood. Dat zeggen milities die gelieerd zijn aan het regeringsleger. De berichten en het aantal zijn niet onafhankelijk geverifieerd. Na een belegering van meer dan vijfhonderd dagen trok het leger zich maandag terug uit de stad. Daarmee is nagenoeg de hele Darfur-regio in handen van de RSF-rebellen.
"De situatie in Al-Fasher is catastrofaal. Dat was het al, maar het is nu nog veel erger geworden", zegt Sudan-deskundige Suliman Baldo. In twee dagen tijd hebben meer dan 25.000 mensen geprobeerd de stad uit te vluchten: "Dagen lopen, in de brandende zon, zonder eten en drinken, terwijl ze al verzwakt zijn en maandenlang te weinig hebben gegeten."
Lokale en internationale hulporganisaties waarschuwen voor etnische zuivering en oorlogsmisdaden, iets waaraan de RSF zich eerder schuldig maakte. Begin dit jaar concludeerde de Verenigde Staten dat de RSF genocide en misdaden tegen de menselijkheid had gepleegd in Al-Junaynah, in het westen van Darfur. Zo'n 15.000 mensen van onder meer de niet-Arabische Masalit etniciteit werden daar vermoord. De RSF bestaat vooral uit Arabische strijders, die het gemunt hebben op bevolkingsgroepen van Afrikaanse afkomst, al ontkennen ze dat zelf. (NOS)

