PARAMARIBO – Suriname wil af van een toerismesector die vooral meer bezoekers telt, maar waarvan de...

economische opbrengsten onvoldoende in het land blijven. President Jennifer Simons heeft woensdag tijdens haar jaarrede voor het dienstjaar 2027 in de Congreshal duidelijk gemaakt dat toerisme vooral meer waarde moet creëren voor Surinaamse ondernemers, werknemers en gemeenschappen. Volgens Simons moet iedere extra bezoeker niet alleen zorgen voor inkomsten bij hotels en touroperators, maar ook bij lokale producenten, transportbedrijven, gidsen, restaurants en andere ondernemers. “Onze inzet is simpel: iedere extra bezoeker moet meer waarde opleveren voor Surinaamse ondernemers, werknemers en gemeenschappen”, stelde zij.
Een belangrijk instrument wordt de Suriname Toerisme Autoriteit, die dit jaar operationeel moet worden. Deze organisatie moet zorgen voor continuïteit in het toerismebeleid, kwaliteitsstandaarden, marktontwikkeling, betere data, promotie en begeleiding van investeringen. Ook moet zij de samenwerking tussen overheid en private sector structureel versterken.
Voor 2027 legt de regering de nadruk op het vergroten van de lokale waardeketen. Hotels, lodges en touroperators moeten volgens het beleid meer goederen en diensten inkopen bij Surinaamse bedrijven. Tegelijkertijd zijn investeringen nodig in bereikbaarheid, veiligheid, nutsvoorzieningen en toeristische infrastructuur. Waar mogelijk moet daarbij publiek-private samenwerking worden ingezet.
Ook het onderwijs moet beter aansluiten op de behoeften van de sector. Vakopleidingen voor hospitality, gidswerk, gastronomie en toeristisch ondernemerschap moeten jongeren beter voorbereiden op werk in een groeiende toeristische economie. Daarnaast wil de regering community-based tourism verder ontwikkelen, zodat dorpsgemeenschappen rechtstreeks kunnen profiteren.
De regering wil bovendien voorkomen dat toeristische ontwikkeling ten koste gaat van natuur en erfgoed. Daarom moeten toerisme- en natuurbeschermingswetgeving beter op elkaar worden afgestemd. Een Tourism Satellite Account moet daarnaast inzicht geven in de daadwerkelijke bijdrage van toerisme aan het bbp, werkgelegenheid, belastinginkomsten en andere economische sectoren.
Suriname mikt daarbij op high-value, low-impact tourism: minder nadruk op massatoerisme en meer op bezoekers die langer blijven, lokaal meer besteden en waarde hechten aan natuur, cultuur en authenticiteit. Met het programma Toerisme vóór Olie, onderdeel van het Tourism First-programma, wil de regering de sector voorbereiden op de economische activiteit die de olie- en gasontwikkeling met zich meebrengt. De verwachte extra vraag naar accommodatie, transport, gastronomie en recreatie moet volgens Simons worden aangegrepen om Surinaamse bedrijven en werknemers structureel te versterken. Ook de historische binnenstad en de Waterkant moeten verder worden ontwikkeld als één erfgoed- en toeristisch product, waarbij behoud en economische ontwikkeling volgens de president met elkaar moeten samengaan.