VS - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft de mogelijkheden van lagere rechters beperkt om beslissingen van president Donald Trump te blokkeren.
De uitspraak wordt gezien als een grote overwinning voor de regering van Trump. Federale rechters hebben afgelopen maanden verschillende besluiten van Trump tijdelijk tegengehouden. Die pauze gold dan voor de hele Verenigde Staten. Eén van die besluiten was het afschaffen van het automatische geboorterecht in de VS. Daarmee wil Trump voorkomen dat kinderen van migranten zonder papieren automatisch Amerikaans staatsburger worden.
Het Amerikaanse hooggerechtshof deed uitspraak naar aanleiding van de kwestie over geboorterecht, maar de uitspraak heeft bredere gevolgen. Het hooggerechtshof oordeelt dat lagere rechters niet de macht hebben om zulke beslissingen te nemen en zo landelijk maatregelen tegen te houden. Daarmee wordt de bevoegdheid van lagere rechters beperkt om Trumps beleid te blokkeren.
De uitspraak van het hooggerechtshof kreeg de steun van de zes conservatieve rechters. De drie liberale rechters van het negenkoppige hooggerechtshof stemden tegen.
Trump is blij met de uitspraak van het hooggerechtshof. "Grote overwinning in het Amerikaanse hooggerechtshof", schrijft hij op zijn sociale medium Truth Social. De president raakte de afgelopen maanden regelmatig gefrustreerd door rechters, die in zijn ogen zijn beleid dwarsboomden met hun uitspraken. (Nu)