TURKIJE – Turkije heeft een voorstel bij de Europese Unie (EU) ingetrokken om döner kebab een beschermde status te geven. Bij een erkenning hadden verkopers van het oorspronkelijk Turkse gerecht aan strenge eisen moeten voldoen.
De Turkse International Döner Federation (UDO FED) deed in april 2024 een verzoek in bij de EU om de döner kebab te erkennen als Turks streekproduct. Daarmee zou het een speciale status krijgen, net zoals Spaanse serranoham. Bij goedkeuring mochten dönerzaken in de EU het product alleen nog döner kebab noemen als dat aan strikte eisen zou voldoen. Het vlees mocht dan alleen rund, schaap of kip zijn. Lamsvlees, vegetarische opties en varkensvlees waren dan uit den boze. Bovendien mocht voor het afsnijden alleen een 55 centimeter lang stalen mes worden gebruikt. In Turkije is dat traditie. Het plan stuitte op de nodige kritiek van een aantal Europese landen, met name Duitsland. In dat land is döner kebab een populair gerecht dat in de loop der jaren is gaan afwijken van de originele Turkse variant. Ook in Nederland is het gerecht populair. Ankara vindt dat het gerecht als nationaal gerecht moet worden bestempeld, omdat het door migratie van Turken door Europa is verspreid. Berlijn beweert dat de Duitse kebab inmiddels onderdeel is geworden van de Duitse keuken.
De voormalige Duitse minister Cem Özdemir, die zelf van Turkse komaf is, liet eerder zijn verbazing over het plan blijken aan BBC News. "Döner kebab hoort bij Duitsland", zei hij toen. Turkije maakte deze week aan Brussel bekend het verzoek tot een beschermde status in te trekken. (NU.nl)