NEDERLAND - Een Utrechtse eindexamenleerling krijgt toch zijn vwo-diploma na tussenkomst van een rechter.
De correctoren hebben onzorgvuldig gehandeld bij een bezwaar tegen taalfouten, oordeelde de rechtbank Midden-Nederland vrijdag. De leerling van het Leidsche Rijn College in Utrecht had een 5,0 gehaald voor zijn eindexamen Nederlands. Daarmee kwam hij 0,05 punt tekort op zijn eindcijfer en had dus een onvoldoende te veel op zijn rapport. Bij een 5,1 was hij wel geslaagd.
De achttienjarige leerling diende bezwaar in tegen enkele onterechte taalfouten. Die leverden hem puntenaftrek op. De correctoren gingen daarin mee, maar wezen vervolgens op een aantal extra taalfouten. In totaal waren dat er elf, waardoor het eindcijfer hetzelfde bleef. Daar was de middelbare scholier het niet mee eens.
Volgens de leerling mochten de correctoren de toets niet opnieuw bekijken, maar alleen ingaan op zijn bezwaren. De school zag dat anders. Die stelde dat de fouten wel bekend waren, maar niet waren aangevinkt. De scholier had immers al het maximale aantal taalfouten gemaakt. De rechter erkende dat de leerling door deze handelwijze geen bezwaar kon indienen tegen de extra taalfouten. De rector moet de leerling alsnog zijn diploma geven, oordeelt de voorzieningenrechter. (Nu)