PORTLAND - Het is wetenschappers voor het eerst gelukt om met menselijke lichaamscellen eicellen te maken,...
die na bevruchting ook nog eens uitgroeiden tot embryo’s. Met de unieke vondst lonkt een mogelijke doorbraak voor vrouwen die kampen met onvruchtbaarheid. De Amerikaanse wetenschappers wisten de embryo’s in een vroeg stadium te maken door menselijke huidcellen om te vormen tot eicellen, die daarna bevrucht werden met sperma. Met deze doorbraak zou onvruchtbaarheid als gevolg van ouderdom of ziekte voorgoed verleden tijd kunnen worden. Elke cel in het lichaam kan worden gebruikt voor een nieuwe eicel.
Van de 82 eicellen die in het laboratorium in het Amerikaanse Oregon werden gekweekt, bereikte minder dan 10 procent het zogeheten blastocyststadium, het punt waarop embryo’s normaal gesproken in de baarmoeder van een vrouw worden geplaatst. Geen van de embryo's zou geschikt zijn geweest om daadwerkelijk in een baarmoeder te worden geplaatst, benadrukken de onderzoekers.
Hoewel voornamelijk vrouwen baat zullen hebben bij de vondst, hoeven de huidcellen die gebruikt worden niet per se van hen te zijn. “Je zou ook huidcellen van mannen kunnen gebruiken”, aldus onderzoeksleider Shoukhrat Mitalipov. Daarmee zouden ook homoseksuele stellen in aanmerking komen. Wetenschappers kunnen eicellen creëren met een huidcel van de ene man, en deze bevruchten met het sperma van zijn partner. Het zal naar verwachting nog wel even duren voordat de techniek op grote schaal wordt toegepast. De methode moet nog flink worden verfijnd en roept medisch-ethische vragen op over de inzet ervan. Ook zijn deskundigen bang dat de doorbraak zal worden misbruikt. Zo zou de vondst kunnen leiden tot ‘designbaby's’, waarbij ouders de eigenschappen van hun kinderen zelf kunnen kiezen. “Denk aan embryo's die sterker, atletischer, muzikaler en intelligenter zijn”, legt bio-ethicus Hank Greely uit aan nieuwssite NPR. “Sommige mensen vinden dat een griezelig vooruitzicht, anderen juist fascinerend.”
Iemand zou in theorie ook de huidcel van een willekeurig persoon kunnen stelen, bijvoorbeeld een beroemdheid, en aan de hand daarvan een embryo kunnen kweken. “We zouden overal ter wereld Taylor Swift-baby's kunnen krijgen. Het is veelbelovende technologie. Maar het roept een aantal lastige vragen op.” (De Telegraaf/ANP)