
PARAMARIBO- Er is niet slechts beslag gelegd op Sabaku Village op Paramaribo Noord, maar ook op diverse woningbouwprojecten van de overheid.
Uit stukken waarop Times of Suriname de hand heeft weten te leggen, blijkt dat de beslagleggingen op woningen te Hanna’s Lust nog steeds van kracht zijn. Hetzelfde geldt voor Altona Project, waar de vorige maand begonnen is met het ontruimen van woningen. Ook op Richelieu en Smalkalden is er een lopende beslaglegging, waarvoor er nog geen oplossing is gepresenteerd. De beslagleggingen gaan terug naar projecten die vóór 2020 zijn geïnitieerd, en waarvan de toegezegde verplichtingen vanuit de Staat niet zijn nagekomen naar de particuliere sector, die middels Public Private Partnerschip (PPP) de woningbouwprojecten hebben gefinancierd. Het gevolg is dat de particulieren beslag hebben gelegd op de projecten, waar er intussen personen wonen. In veel gevallen hebben de mensen hun aflossingen voor een goed deel voldaan, en anderen zijn zelfs klaar met het aflossen van hun woningen. Echter, formeel zijn de projecten niet overgedragen door de particuliere verkopers omdat zij niet betaald zijn door de Staat. Er zijn heel wat complexe financiële constructies toegepast op het project, die alle in het nadeel uitvallen van de mensen die daar wonen.
Op Smalkalden, in het district Para, is een andere complexe situatie gaande rond gronden. Daar rust er een hypotheek op 80 procent van het project, ter waarde van 16 miljoen euro. De Staat is hierbij aangewezen als schuldnemer toen zij de grond met een hypotheek in 2014 overnam. Minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) sprak de afgelopen week reeds over beslaglegging op Sabaku Village. Maar het blijkt dat op vrijwel alle grote woningbouwprojecten die de laatste jaren zijn uitgevoerd een beslaglegging rust, die allesbehalve een zuivere indruk wekken. De minister was het weekeinde niet bereikbaar voor commentaar om wat meer inzicht te geven in de complexiteit van deze beslagleggingen.

