NEDERLAND - Pas 1,5 procent van alle Nederlandse vrachtwagens is elektrisch. Maar dat percentage zal de komende jaren naar verwachting snel stijgen.

Terwijl de dieselprijs recordhoogtes bereikt, dalen de prijzen van elektrische vrachtwagens juist. "Voor veel ondernemers is het al een oplossing." De blokkade van de Straat van Hormuz was ook voor de transportbranche een schok. Juist de prijs van diesel, de brandstof waar vrijwel al het goederenvervoer over de weg op draait, schoot het snelst omhoog.
En rijden op diesel zou vanaf 1 juli al duurder worden. Dan krijgt Nederland namelijk een vrachtwagenheffing. Waar het al decennialang niet lukt om rekeningrijden in te voeren voor personenauto's, gaan vrachtwagens straks wél een heffing betalen voor elke gereden kilometer. Verschillende andere EU-landen, waaronder Duitsland en België, hebben al zo'n systeem. Het zorgt ervoor dat een kilometer door Nederland rijden met een dieselvrachtwagen 16 cent duurder wordt dan een kilometer in een uitstootvrije truck. De opbrengsten worden voor een belangrijk deel gebruikt om de aanschaf van schone vrachtwagens en de benodigde laadinfrastructuur te subsidiëren. "Er is een hoop onrust, een hoop paniek in de markt", zegt Erik van der Eng van ZET. Hij adviseert bedrijven die de overstap willen maken naar elektrisch vrachtvervoer en ziet de interesse toenemen door de Iranoorlog en de kilometertaks. De verkoop van elektrische vrachtwagens is de afgelopen jaren ook flink gestegen. (Nu)