FRANKRIJK – Een brouwer uit het Franse Bretagne moet stoppen met de verkoop van zijn populaire speciaalbier, genaamd John Lemon. Yoko Ono, de weduwe van John Lennon, kon de woordgrap niet waarderen en maakte bezwaar.

Aurélien Picard, de eigenaar van brouwerij L'Imprimerie in Bannalec, vertelt aan The Guardian dat hij al vijf jaar flessen van het ambachtelijke bier met citroen- en gembersmaak verkoopt. De naam en het label, met een karikatuur van John Lennon die een bril van citroenschijfjes draagt, waren bedoeld als grap en eerbetoon aan de singer-songwriter. Onder de afbeelding staan de woorden "Get Bock", een woordspeling op bockbier en de Beatles-hit Get Back uit 1969. De brouwer geeft zijn bieren vaker namen die naar bekende personen verwijzen.
Picard kreeg een brief van de advocaten van Ono, de Japans-Amerikaanse kunstenares en weduwe van Lennon. Ono beweerde dat de naam van het biertje een inbreuk is op het handelsmerk dat ze tien jaar geleden had geregistreerd. Daarmee wilde ze voorkomen dat Lennon "belachelijk werd gemaakt, zijn naam misbruikt werd en zijn reputatie werd bezoedeld".
Als Picard niet direct zou stoppen met het gebruik van de naam, zou hij een boete krijgen. De eerste boete zou 100.000 euro bedragen, en daarna 1.500 euro per dag dat het biertje nog werd verkocht. "Dat was echt beangstigend", vertelt Picard. "Ik heb gevraagd of ze me de tijd konden geven om de flessen die al van een etiket waren voorzien, te verkopen."
Uiteindelijk kreeg de brouwerij toestemming om de resterende voorraad van vijfduizend flessen John Lemon-bier vóór 1 juli te verkopen. De flessen vlogen vrij snel de winkel uit. Picard overweegt nu om het biertje de naam Jaune Lemon - Frans voor gele citroen - te gaan noemen. Het is niet de eerste keer dat Ono bezwaar maakt tegen een woordspeling op de naam van haar man. In 2017 werd een Pools frisdrankmerk met de naam John Lemon ook gedwongen de naam aan te passen. (NU.nl)