TOKIO - Nissan gaat het aantal fabrieken terugbrengen van zeventien naar tien en schrapt zo'n twintigduizend banen. De Japanse autofabrikant heeft in het afgelopen boekjaar een miljardenverlies geleden.
Het bedrijf verwacht niet dat het de komende tijd beter zal gaan. Nissan kampt al tijden met toegenomen concurrentie uit China en een verouderd aanbod van auto's. De financiële problemen werden vorig jaar al duidelijk, toen de fabrikant besloot negenduizend banen te schrappen om kosten te besparen. Vanwege het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump is ook de toekomst van Nissan onzeker.
Nu verdwijnen er dus nog veel meer banen: in totaal zullen wereldwijd zo'n twintigduizend banen verdwijnen. Dat komt neer op 15 procent van het personeelsbestand. Om te kunnen blijven concurreren met snelgroeiende Chinese fabrikanten van elektrische auto's en Tesla onderzocht Nissan een fusie met concurrent Honda, maar die onderhandelingen liepen eerder dit jaar op niets uit.
Topman Makoto Uchida vertrok toen de voorgenomen fusie mislukte. Hij waarschuwde dat het voor Nissan moeilijk wordt om zonder samenwerking met een ander groot bedrijf te overleven. Andere Japanse autofabrikanten hebben het ook zwaar. Mazda, Honda en ook Toyota, de bestverkopende autofabrikant van de wereld, voorziet problemen als de tarieven van Trump standhouden. (NU/AFP)