Times of Suriname Logo
Times of Suriname Logo

Binnenland

Pleidooi in DNA voor meer geneeskundestudenten uit binnenland

PARAMARIBO- Het pleidooi van Edgar Sampie (ABOP) voor toegang van meer studenten uit het binnenland op de artsenopleiding heeft in De Nationale Assemblée (DNA) geleid...

Times of Suriname

tot debat over gelijke kansen in het hoger onderwijs. Parlementariërs uit zowel de coalitie als oppositie erkennen dat er een groot tekort is aan medisch personeel in het binnenland, maar verschillen van mening over de manier waarop studenten uit deze gebieden beter toegang kunnen krijgen tot de studie Geneeskunde.

 Volgens Sampie ondervinden veel studenten uit afgelegen gebieden en sociaal zwakkere gezinnen al in hun vooropleiding achterstanden, waardoor zij moeilijk door de selectieprocedure van de numerus fixus komen. Hij stelde dat hierdoor sprake is van indirecte ongelijkheid en pleitte voor een vorm van ‘positieve discriminatie’ waarbij jaarlijks ten minste vijftien studenten uit het binnenland worden toegelaten tot de opleiding Geneeskunde. Hij stelt dat dit niet moet worden gezien als bevoordeling, maar als een investering in de ontwikkeling van achtergestelde gebieden.

Zijn voorstel kreeg steun van fractiegenoot Dinotha Vorswijk. Zij wees erop dat vooral in het achterland een nijpend tekort aan artsen bestaat en stelde voor om beleid te ontwikkelen waarmee studenten uit vier binnenlanddistricten extra kansen krijgen. Volgens haar kan daaraan de voorwaarde worden gekoppeld dat afgestudeerden na hun studie gedurende een bepaalde periode in het binnenland werkzaam zijn. Vorswijk merkte op dat de gezondheidszorg in deze gebieden de afgelopen jaren steeds kwetsbaarder is geworden. Waar vroeger Cubaanse artsen op verschillende posten van de Medische Zending werkzaam waren, is die ondersteuning sterk afgenomen.

 Hoewel er brede steun bestaat voor het doel, plaatsen andere parlementariërs vraagtekens bij de voorgestelde aanpak. VHP-assembleelid Cheryl Dijksteel zei begrip te hebben voor de problematiek, maar waarschuwde dat de kwaliteitseisen voor toekomstige artsen niet mogen worden verlaagd. De oplossing ligt haars inziens vooral in het versterken van het onderwijs in het binnenland. Door leerlingen beter voor te bereiden in het voortraject, kunnen zij op gelijke voet concurreren met kandidaten uit Paramaribo en de kustdistricten.

 NDP-parlementariër Wedperkash Joeloemsing sprak zich uit tegen het invoeren van aparte toelatingsnormen. Hij vindt dat jongeren juist gestimuleerd moeten worden om vakkenpakketten te kiezen die toegang bieden tot de studie Geneeskunde. Volgens hem moet de focus liggen op betere begeleiding en voorbereiding van leerlingen, zodat meer jongeren uit het binnenland aan de bestaande toelatingseisen kunnen voldoen.

Gerelateerde Artikelen

Binnenland

Minister-president van Jamaica bezoekt Suriname

PARAMARIBO – De minister-president van Jamaica, Andrew Holness, brengt woensdag 24 juni een beleefdheidsbezoek aan Suriname. Tijdens zijn bezoek zal hij worden ontvangen door president Jennifer Simons.

Voetbal

Transvaal werkt toe naar Vrouwen Landelijk Finale tegen Wit Santi

VOETBAL – Transvaal heeft in de voorbereiding op de Vrouwen Landelijk Toernooi een oefenwedstrijd gespeeld tegen de U14-jongens van Transvaal.

Engels

S. Korean leader says he told Trump sanctions on North are 'ineffective'

SEOUL - Closer ties between Moscow and Pyongyang have rendered sanctions imposed on North Korea over its nuclear programme "ineffective", South Korean President Lee Jae Myung said on Friday.

Buitenland

Na 24 uur zijn eerste scheurtjes in broos akkoord tussen VS en Iran al zichtbaar

IRAN - Het voorlopige akkoord tussen VS en Iran moet de opmaat zijn voor permanente vrede tussen beide landen.