CUBA - Wijken zitten soms 22 uur zonder stroom en wie een hartaanval krijgt, mag hopen dat de ambulances nog genoeg benzine hebben. De situatie op Cuba wordt steeds nijpender door de Amerikaanse blokkade. Het communistische regime staat daardoor steeds verder onder druk.

De afgelopen dagen gingen Cubanen door het hele land de straat op. Ze blokkeerden straten met brandende hopen afval en sloegen potten en pannen tegen elkaar. "Doe het licht weer aan", riepen ze, nadat sommige plekken al 22 uur zonder elektriciteit hadden gezeten. De Amerikaanse blokkade van Cuba begint zijn tol te eisen. De VS houden de olie-import van het eiland al ruim vier maanden tegen. Venezuela was ooit de grootste olieleverancier van Cuba, maar sinds de Amerikaanse aanval op het land gaat er geen druppel Venezolaanse olie meer naar Cuba. Inmiddels is alle brandstof op. "We hebben geen reserves", zei energieminister Vicente de la O'Levy op een persconferentie op donderdag. De situatie wordt steeds nijpender, ziet ook de Cubaanse Victor Manuel Dueñas Otero. Hij is de directeur van de stichting NewGeneration Nederland, die zich richt op democratische ontwikkelingen in Zuid-Amerika. "Er is geen olie, dus er kan geen eten naar de winkels worden vervoerd", zegt hij tegen NU.nl.
Naast de olieblokkade proberen de VS op meerdere manieren de druk op de regering op te voeren. In maart vertelden bronnen aan The New York Times dat de regering-Trump de huidige president Miguel Díaz-Canel wil afzetten, omdat hij democratische ontwikkelingen in de weg zou staan. Ook boden de VS 100 miljoen dollar om de Amerikaanse eisen te accepteren, maar Cuba sloeg dit af. Daarnaast werd vrijdag bekend dat de VS oud-president Raúl Castro komende woensdag wil aanklagen. De 94-jarige Raúl is de broer van Cuba's eerste communistische leider, Fidel Castro. Raúl heeft in de jaren negentig opdracht gegeven voor het neerhalen van twee vliegtuigjes, waarbij vier Cubaanse Amerikanen omkwamen. Het lijkt erop dat de Amerikanen eenzelfde actie willen ondernemen in Cuba als in Venezuela. Toen bombardeerden ze de Venezolaanse hoofdstad Caracas en ontvoerden ze president Nicolás Maduro. De Amerikaanse president Donald Trump zei al dat "Cuba de volgende zou zijn". (Nu)