
WANICA - Veertien jongeren uit het ressort Koewarasan hebben met succes het project Wanica Heroes van de stichting Weid Mijn Lammeren doorlopen.

Het betrof een geselecteerde groep die gedurende negen maanden is getraind in onder andere weerbaarheid, vlekkeloos Nederlands en sport. Het project vloeit voort uit een eerder traject van de stichting, waarbij ruim 400 kinderen op verschillende scholen weerbaar zijn gemaakt en tools aangereikt om juiste beslissingen te nemen.
Maandag 5 januari viel president Jennifer Simons de eer te beurt de certificaten aan de jongeren te overhandigen. Het staatshoofd gaf de groep mee dat de certificaatuitreiking betekent dat zij samen met anderen hebben gewerkt aan hun persoonlijke ontwikkeling en vaardigheden hebben opgedaan die zij in hun verdere leven kunnen gebruiken. Zij feliciteerde Weid Mijn Lammeren en bedankte deze organisatie voor haar inzet voor kinderen. De president merkte op dat er nog veel misgaat en dat samenwerking noodzakelijk is om kinderen in Suriname veilig te laten opgroeien.
Aansluitend op de certificaatuitreiking mocht het staatshoofd ook symbolisch de website wanicaheroes.sr lanceren. Dit platform fungeert als kennisbank met informatie over diverse onderwerpen, zoals omgaan met depressie, sociale media, suïcidale gedachten en pesten. Het doel is om opvoeders, leerkrachten en hulpverleners te ondersteunen met praktische tools en inzichten die toepasbaar zijn binnen de Surinaamse en Caribische cultuur en context.
De stichting Weid Mijn Lammeren voerde het project Wanica Heroes uit, samen met de initiatiefnemers Marijke Etnel-Cairo en Gloria Lie Kwie Sjoe-Wong Swie San. De financiering werd verzorgd door de Staatsolie Foundation, terwijl Optimize Digital Marketing verantwoordelijk was voor het ontwerp van de website. Henri Henar, gewezen bestuurslid van het Staatsolie Foundation Fonds, merkte op dat er relatief weinig van dit soort projecten worden ingediend. Volgens hem is het tijd dat dit verandert, aangezien de meeste aanvragen vaak gericht zijn op renovatie, reparatie of nieuwbouw.
Lie Kwie Sjoe gaf aan dat voorafgaand aan de trainingen grondig onderzoek is gedaan naar de behoeften van de kinderen. Een grote uitdaging is volgens haar dat - ondanks de grote nood bij sommige kinderen - niet alle ouders en opvoeders meewerken aan begeleiding. “Ze zeggen dat ze het intern gaan oplossen of maken zich zorgen over wat anderen zullen denken”, stelde zij. Ze merkt op dat kinderen vaak niet alles aan hun ouders vertellen, maar wel aan hulpverleners. Lie Kwie Sjoe roept de samenleving op om jongeren niet tegen te houden bij het zoeken naar begeleiding, maar hen juist te stimuleren hulp te zoeken bij betrouwbare personen en instanties.
Gracia Ormskirk, directeur Algemeen Vormend Onderwijs (AVO), juicht het toe dat jongeren binnen dit traject worden begeleid in het ontwikkelen van weerbaarheid en goed gedrag. Volgens haar staat deze doelgroep voor grote maatschappelijke uitdagingen. “Er komt van alles op hen af en wij als volwassenen en opvoeders moeten hen leren wat kan en wat mag. We mogen niet moe worden, maar moeten blijven praten, zodat zij begrijpen waar het om gaat”, aldus Ormskirk.

