PARAMARIBO – Op 25 mei, de dag van de verkiezingen, en ook daarna zijn er bij het Meldpunt Verkiezingsfraude van SU2 THE NEXT LEVEL diverse meldingen binnengekomen.
Deze meldingen komen van waarnemers, stemmers en kandidaten op verschillende niveaus. Uit de veelheid van reacties op Social Media blijkt veel ongerustheid onder burgers.
Er zijn zeer significante fraudemeldingen binnengekomen. Mensen geven echter aan bang te zijn om namen te noemen. Dat klachten niet allemaal ongefundeerd zijn bewijst de bijgevoegde video die het Fraudemeldpunt nu deelt als formele klacht en melding met het Anti-Corruptie Platform, het OKB, de OAS waarnemersmissie alsmede nationale en internationale media.
Het SU2 THE NEXT LEVEL Fraudemeldpunt stelt vast dat er veel ongeruste burgers zijn maar te weinig aandacht vanuit media en parlement voor fraude-indicaties op de verkiezingsdag van 25 mei . In een video die door de organisatie is ontvangen is te zien dat er op een stembureau stembiljetten werden voorgesorteerd. Dat is niet toegestaan volgens de wet. De wet zegt dat de voorzitter van het stembureau bij de telling per stembiljet moet melden voor wie een stem is uitgebracht en dat alles open en eerlijk moet gebeuren. Zie artikel 119 lid 2 in het Kiesreglement: “Voor de verkiezing van De Nationale Assemblée en de Ressortraad opent de voorzitter de stembiljetten en deelt van elk stembiljet mede de naam en het nummer van de kandidaat op wie, alsmede de aanduiding van de politieke organisatie op welke een stem is uitgebracht.”
Enkele misstanden die ook zijn gemeld zijn: omkopen van kiezers en het te koop aanbieden van stemmen, belofte voor grond aan RR-kandidaten, met bedreiging dat ze hun grond niet krijgen als ze voor hun partij bij de stembureaus gaan werken. Verder zegt ook een eigenaar van een huis dat plotseling onbekende mensen op haar adres ingeschreven staan en dat colporteurs stemkaarten voor die mensen bij haar aan de deur afleveren, terwijl zij deze mensen niet kent. Dezelfde eigenaar kreeg van een CBB-inspecteur te horen dat dit “gewoon zo gaat bij verkiezingen” en dat het niet vóór de verkiezingen wordt opgelost. Ook zijn stemkaarten aangemaakt voor overleden personen en konden kiezers niet stemmen omdat hun stemkaart ontbrak, terwijl er een duplicaat moet zijn bij het stembureau.
Veel mensen geven aan dat ze bang zijn om te praten. Het meldpunt roept daarom iedereen op om toch te blijven melden en zo veel mogelijk foto, video en audio-materiaal aan te leveren. En het liefst zo veel mogelijk zelf naar de politie te gaan om aangifte te doen. Meld jouw klacht of tip via: www.facebook.com/SU2TNL of op: www.su2thenextlevel.org/contact .
Het meldpunt onderzoekt elke melding zorgvuldig en beziet hoe deze het beste met de autoriteiten zoals het Onafhankelijk Kiesbureau kan worden gedeeld. Gezien het aantal en de aard van ontvangen klachten zal het meldpunt vragen aan het OKB om openbaar te maken hoe het OKB exact vaststelt wat de reikwijdte en impact is van geconstateerde fouten en fraude-indicaties.
“Als je ziet dat er dingen gebeuren die niet kloppen en je zegt er niks van, dan help je mee aan het probleem.” De wet is er niet om mensen bang te maken, maar om ons te helpen een land te hebben waar eerlijkheid normaal is. Dit gaat niet om partijvoorkeuren. Eerlijke verkiezingen zijn in het belang van iedere Surinamer. We vragen iedereen om meldingen te blijven doen. Bij ons kan dat veilig – we noemen je naam niet en we onderzoeken elke klacht zorgvuldig. Alleen als jij dat zelf wilt, brengen we je in contact met de politie. Wij delen onze bevindingen – ook namens jou – met de juiste instanties, in Suriname en daarbuiten. “Dit gaat om de toekomst van ons allemaal”, zegt Shaif Basier, coördinator van het meldpunt.