PARAMARIBO – Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) heeft afgelopen vrijdag de officiële afsluiting plaatsgevonden van de driedaagse cybersecuritytraining.

Het programma, dat op 3 juni van start ging, werd speciaal georganiseerd in samenwerking met het Latin American and Caribbean Cyber Competence Centre (LAC4) voor de ICT‑afdelingen van de verschillende ministeries en diverse sectoren. Tijdens de afsluitingsceremonie hebben de deelnemers hun certificaten in ontvangst genomen uit handen van de directeur Buitenlandse Zaken, namelijk ambassadeur Miriam Mac Intosh, de trainers en vertegenwoordigers van de internationale partners. Zij benadrukten dat de training een belangrijke stap vormt in de structurele versterking van de digitale weerbaarheid van Suriname en dat internationale samenwerking hierbij van groot belang is.
Directeur Miriam Mac Intosh sprak haar waardering uit voor de inzet van de deelnemers en de organisatie door de ICT‑afdeling van het ministerie. Zij riep de deelnemers op om hun opgedane kennis actief te delen binnen hun eigen instellingen en ministeries, zodat de impact van de training breed voelbaar wordt. “Capaciteitsopbouw is essentieel. Wij moeten onze ambtenaren en medewerkers uitrusten met de juiste digitale vaardigheden om het werk effectief uit te voeren”, gaf de directeur aan.
Charlotte De Grauwe, Representative of the European Union to the Caricom, benadrukte dat de training door de deelnemers zeer positief werd geëvalueerd en dat Suriname wordt aangemoedigd om formeel lid te worden van LAC4. Dit zou de weg openen naar verdere trainingen en partnerschappen. Zij wees tevens op bredere mogelijkheden voor samenwerking op het gebied van digitale transformatie, kunstmatige intelligentie en digitale veiligheid. “Een mensgerichte benadering moet centraal blijven staan in alles wat we ontwikkelen binnen de digitale transformatie”, benadrukte De Grauwe.
“De training heeft bewezen dat er voor iedereen iets nieuws te leren valt, en dat de opgedane kennis direct inzetbaar is binnen de Surinaamse instellingen”, benadrukte Leonardo Ortega, Programma Manager van LAC4. Hij lichtte toe dat cybersecurity niet in isolatie kan worden aangepakt en dat de training bewust was opgebouwd van introductie en bewustwording tot geavanceerde tools en data‑analyse. Hij feliciteerde de trainers en deelnemers met hun inzet en benadrukte dat de training praktische tools heeft opgeleverd die direct toepasbaar zijn. De driedaagse training bood zowel bewustwording als technische verdieping en werd door de deelnemers positief geëvalueerd. De certificaatuitreiking markeert niet alleen het einde van een intensief leertraject, maar ook het begin van een bredere samenwerking voor een veilige digitale toekomst van Suriname.