Times of Suriname Logo
Times of Suriname Logo

Binnenland

SGES ziet graag behoud historische binnenstad Paramaribo voor toekomstige generaties

PARAMARIBO – De Stichting Gebouw Erfgoed Suriname (SGES) ziet graag dat de historische binnenstad van Paramaribo behouden blijft voor toekomstige generaties.

Times of Suriname

Waarnemend directeur Rachel Deekman hoopt dat nu de Unesco dit deel van Suriname op de lijst van World Heritage Danger (bedreigd Werelderfgoed) heeft geplaatst, het een stimulans zal zijn om aanbevelingen van de organisatie alsnog op te volgen en gezamenlijk te werken aan behoud. Deekman zegt dat het besluit komt na een langdurig proces waarin de aanbevelingen onvoldoende zijn opgevolgd.

 De historische binnenstad van Paramaribo dankt haar Werelderfgoed-status aan het feit dat het oorspronkelijke koloniale steden- en stratenplan vrijwel intact is gebleven. “Als je oude kaarten bekijkt, zie je dat de structuur van de stad door de eeuwen heen nauwelijks is veranderd. Dat maakt Paramaribo uniek.” Nu de stad op de ‘World Heritage Danger’-lijst staat, loopt die het risico deze status te verliezen. Deekman noemt het betreurenswaardig dat de historische binnenstad op de lijst is geplaatst. “Dat heeft zeker gevolgen, omdat de zogenoemde Outstanding Universal Value (OUV), de uitzonderlijke universele waarde van het gebied, ernstig bedreigd wordt.”

 De waarnemend directeur benadrukt dat Unesco een dergelijke beslissing niet lichtvaardig neemt. “Je wordt niet zomaar op deze lijst geplaatst. Meestal gaat daar een proces van jaren aan vooraf. Unesco doet aanbevelingen om die landen de gelegenheid te geven maatregelen te nemen en, waar nodig, met ondersteuning van de organisatie oplossingen uit te werken.” Een belangrijk aandachtspunt is de bouwhoogte binnen het gebied. Deekman legt uit dat Unesco modernisering niet afwijst, maar wel duidelijke richtlijnen hanteert voor nieuwbouw binnen een Werelderfgoed-locatie.

 “Paramaribo is van oudsher een lage stad zonder hoogbouw. Ontwikkeling is mogelijk, maar nieuwe gebouwen moeten passen binnen het historische karakter van de binnenstad”, aldus de waarnemend SGES-directeur. Volgens haar zijn er de afgelopen jaren bouwprojecten uitgevoerd waarbij de voorgeschreven maximale bouwhoogte is overschreden. Deekman: “Unesco heeft aangegeven dat de ontwerpen of de hoogte aangepast moesten worden. Die aanbevelingen zijn echter niet opgevolgd.”

 Het voorgaande heeft mede geleid tot het besluit om de historische binnenstad op de lijst van bedreigd werelderfgoed te plaatsen.” Naast ongecontroleerde bouwontwikkelingen blijft ook brand een grote bedreiging voor het historische erfgoed. “De historische binnenstad is altijd brandgevoelig geweest. We kennen de grote branden van 1821 en 1832, en ook de grote brand van vorig jaar heeft aangetoond hoe kwetsbaar het erfgoed is. Wanneer monumentale gebouwen door brand verloren gaan, tast dat eveneens de uitzonderlijke universele waarde van de binnenstad aan.”

Gerelateerde Artikelen

VOETBAL

Bruno Guimarães wil geschiedenis schrijven met Arsenal

Bruno Guimarães kijkt vol vertrouwen uit naar zijn nieuwe avontuur bij Arsenal. De Braziliaanse middenvelder verruilde Newcastle United voor de Engelse landskampioen.

Buitenland

Olieramp voor kust van Oman door lekkende tanker van Russische schaduwvloot

MIDDEN-OOSTEN - De olietanker die begin juni werd getroffen door meerdere explosies en vervolgens vastliep voor de kust van Oman,...

Binnenland

DNA start eerste integrale herziening Reglement van Orde

PARAMARIBO – De Nationale Assemblée (DNA) gaat na ruim 35 jaar haar eigen spelregels grondig moderniseren. Tijdens de huishoudelijke vergadering van dinsdag 4 augustus heeft het parlement besloten een ad-hoccommissie in te stellen, die een integrale herziening voorbereidt van het Reglement van Orde uit 1990.

Engels

Wan Okasi Foundation Wants to Join Talks on Fuel Prices

PARAMARIBO – Stichting Wan Okasi, an advocacy organization for persons with disabilities, wants to engage in consultations with the government and other civil society groups before a final decision is made on scrapping the fuel price cap system.

Buitenland

Ruim 50 ontbindende lichamen ontdekt in uitvaartcentrum Chicago

CHICAGO – In een uitvaartcentrum in de Amerikaanse stad Chicago zijn 56 ontbindende lichamen aangetroffen. Die zouden zijn gevonden in een aangebouwde garage, in een ruimte zonder koeling.